BJP, Rajasthan lideri Kailash Meghwal’i ‘yolsuzluk yapan 1 numara’ saldırısı nedeniyle görevden aldı

Nesrin

New member
Jaipur: Bharatiya Janata Partisi (BJP), Birlik Hukuku Bakanı Arjun Ram Meghwal’i yolsuzlukla suçlayıp Birlik Kabinesi’nden çıkarılmasını istemesinden haftalar sonra, Çarşamba günü 89 yaşındaki Rajasthan Milletvekili Kailash Meghwal’i partiden uzaklaştırdı.

Altı kez milletvekili olan Kailash Meghwal, BJP’nin kendisini görevden alma kararını memnuniyetle karşıladı. (ANI/Ekran Grabiği)

Kailash Meghwal, geçen ay sendika bakanını 28 Ağustos’ta “yozlaşmış bir numara” olarak adlandırıp geri adım atmayı reddederek parti liderlerini şaşırttı. Parti, Shahpura MLA’ya 24 saat içinde bir gerekçe bildirimi sundu ve ona yanıt vermesi için 10 gün süre verdi.

BJP eyalet disiplin komitesi başkanı Onkar Singh Lakhawat Çarşamba günü Kailash’ın uzaklaştırıldığını duyurdu. Lakhawat yaptığı açıklamada, “BJP Başkanı CP Joshi, Kailash Meghwal’in partinin çekirdek üyeliğinden uzaklaştırılmasını emretti.” dedi.

Açıklamada, “Joshi, Meghwal’in kendisine gönderilen disiplin ihlali bildirimine verdiği yanıtın ve tüm konunun daha ileri işlemler için partinin eyalet disiplin komitesine devredilmesi talimatını verdi.” ifadesine yer verildi.

Geçmişte BJP başkan yardımcısı ve eyalet meclisi başkanı olarak görev yapan kıdemli parti lideri Kailash Meghwal, görevden alınmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi. “Bunu inkar edeceğim [upcoming] Seçimler yapın ve BJP adayını yenilgiye uğratın.”

Kailash Meghwal, BJP’yi kendisini ve eski başbakan Vasundhara Raje’yi dışarıda bırakmakla suçladı.

“Bir zamanlar bu partide bir kahramandım ve bugün sıfır bir kahramanım. Parti dört kişiyi ortadan kaldırdı [parivartan] Yatralar ama ben onların bir parçası değilim” dedi.

Partinin eski başbakan Vasundhara Raje’nin destek tabanını azaltmaya yönelik taktiklerini açıklayarak, “Bunun tek nedeni Arjun Ram Meghwal’in daha fazla cesaret alması ve BJP’de planlanan kast lideri olarak terfi ettirilmesidir” dedi.

“Ben de Raje kampının bir parçası olarak görülüyorum” diye ekledi.

28 Ağustos’ta altı kez milletvekili olan Kailash Meghwal, Arjun Meghwal’ı “yozlaşmış 1 numara” olarak nitelendirdi. “Hakkında bugüne kadar devam eden yolsuzluk davaları var…” Çarşamba günü iddiayı yineledi ve Lok Sabha’da Bikaner’i temsil eden Birlik bakanının, aleyhindeki “bekleyen davalar” karara bağlanana kadar görevden alınmasını talep etti. .

89 yaşındaki Kailash Meghwal gazetecilere verdiği demeçte, “Başbakana, mahkemede bekleyen davalar karara bağlanana kadar bakanlık görevinden alınması gerektiğini yazdım.” dedi. “Umarım Sayın Başbakan doğru kararı verir”

MLA ayrıca Rajasthan Yolsuzlukla Mücadele Bürosu (ACB) tarafından kaydedilen bir davanın 2014’ten beri beklemede olduğunu iddia etti.

“Bu seçim sahtekarlığı değil” dedi ve Arjun Ram Meghwal hukuk bakanı olduğunda kendisine karşı delil toplamaya başladığını, çünkü “yolsuzluk yapan bir kişinin” bu göreve gelmesinin doğru olmadığını ekledi.