‘Gerçeği söylediği için cezalandırıldı’: Rajendra Gudha kabineden kovulduktan sonra

Nesrin

New member
Rajasthan’ın eski bakanı Rajendra Singh Gudha Cuma günü yaptığı açıklamada, “her zaman gerçeği savunacak” bir kişi olduğunu ve doğruyu söylediği için “cezalandırıldığını” söyledi. Meclis önündeki açıklamaları nedeniyle Gehlot liderliğindeki kongre hükümeti tarafından devlet kabinesinden kovulduktan sonra medyaya hitap ederken yorumları yaptı.

Gudha, Sainik Kalyan, İç Güvenlik ve Sivil Savunma, Panchayati Raj ve Kırsal Kalkınma için Devlet Bakanı (MoS) olarak görev yaptı. (ANI)

Rajendra Singh Gudha, “Her zaman doğruyu söylerim, bu benim … Doğruyu söylediğim için cezalandırıldım,” dedi. Udaipurwati kadınları tarafından onları koruyabilmek ve onurlarını koruyabilmek için seçildiğinden bahsetti.

“Fakat Rajasthan’da her geçen gün kadınlara karşı suçlar artıyor… bu eyalet kadınlara karşı suçlar söz konusu olduğunda bir numara haline geldi… içeriye bakmalıyız, aksi halde insanlarla nasıl yüzleşeceğiz?” Tüm söylediğim buydu,” Gudha’nın ANI tarafından söylediği aktarıldı.

Gudha, “Böyle bir açıklama yaparak hiçbir suç işlemedim… Eyalet hükümetini güçlendirmek için bakılacak hiçbir taş bırakmadım.” Bir sorun olduğunda her zaman Ashok Gehlot’un yanında oldum,” diye devam etti Gudha.

Rajasthan Başbakanı Ashok Gehlot, Rajendra Gudha’yı Meclis’te eyalet hükümetini eleştirdikten birkaç saat sonra Devlet Bakanı olarak görevden aldı. “Rajasthan’da kadınların güvenliğini sağlayamadık ve kadınlara yönelik zulüm arttı. Manipur meselesini gündeme getirmek yerine içimize bakmalıyız,” diyen PTI, şimdi görevden alınan bakanın toplantıda sözlerini aktardı.

Gudha, Sainik Kalyan, İç Güvenlik ve Sivil Savunma, Panchayati Raj ve Kırsal Kalkınma için Devlet Bakanı (MoS) olarak görev yaptı.

BBP ne dedi?

Birlik Bakanı Gajendra Singh Shekhawat, Rajasthan Başbakanı Ashok Gehlot’u “eyaletteki kadınlara karşı işlenen suçlar” hakkında sorular soran bakanı görevden aldığı söylendiği için eleştirdi.

BJP başkanı tweet attı: “Gehlot Raj’da gerçeği söylemenize izin verilmiyor. CM’nin gerçeği kabul edecek cesareti yok. Bakanı Rajendra Gudha mecliste gerçeği söyledi. Gehlot ji kendini o kadar kötü hissetti ki bakanını görevden aldı. Meslektaşlarına bir mesaj gönderdi: Doğruyu söylersen bağışlanmayacaksın. Akranlarınıza zorbalık yapmak ve ağzını tıkamak baskıdır.”

BJP’nin BT departmanı başkanı Amit Malviya, bakanın görevden alınmasına yanıt olarak Hintçe bir tweet’te Gehlot’un Gudha’yı “gerçeği” söylediği için kabinesinden çıkardığını söyledi.

BJP başkanı, “Bu, Kongre’nin kadın tacizi konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.”

(ANI, PTI girişleriyle)