“Gerçeği söyleyemem”: Shekhawat, Gehlot’un hükümeti köşeye sıkıştıran bakanı görevden alması üzerine

Nesrin

New member
Birlik Bakanı Gajendra Singh Shekhawat Cuma günü Rajasthan Başbakanı Ashok Gehlot’u eyalette kadınlara karşı işlenen suçlar nedeniyle eyalet hükümetini sorgulayan bakanını görevden aldığı yönündeki haberler nedeniyle eleştirdi.

Sainik Kalyan, İç Güvenlik ve Sivil Savunma, Panchayati Raj ve Kırsal Kalkınma için Devlet Bakanı (MoS) olarak görev yapan Rajendra Gudha, mecliste hükümetini köşeye sıkıştırdı. “Rajasthan’da kadınların güvenliğini sağlayamadık ve kadınlara yönelik zulüm arttı. Manipur meselesini gündeme getirmek yerine içimize bakmalıyız,” diyen PTI, şimdi görevden alınan bakanın toplantıda sözlerini aktardı.

Bakanın devrilmesi haberi orman yangını gibi yayılırken, Birlik Bakanı Jal Shakti, Shekhawat, Başbakan’a saldırdı.

“Gehlot Raj’da doğruyu söylemenize izin verilmiyor. CM’nin gerçeği kabul edecek cesareti yok. Bakanı Rajendra Gudha mecliste gerçeği söyledi. Gehlot ji kendini o kadar kötü hissetti ki bakanını görevden aldı. Meslektaşlarına bir mesaj gönderdi: Doğruyu söylersen bağışlanmayacaksın. BJP başkanı tweet attı, “Meslektaşlarınızı korkutmak ve ağzını tıkamak zulümdür.”

Rajasthan Başbakanı Ashok Gehlot ve Union Jal Shakti Bakanı Gajendra Shekhawat. (dosya fotoğrafları)

BJP’nin Rajasthan şubesi de Gehlot’u bakanı görevden almakla eleştirdi. “Indira Gandhi’den ilham alan, bir tutam demokratik mizaçla kongre tarzı kadınların güçlendirilmesi! Rajasthan hükümetinden bir bakan, doğruları söylediği için görevden alınıyor. Görünüşe göre Mohabbat Ki Dukan dürüst müşterilere yer sunmuyor. Bu dukan’da sadece yozlaşmışlar ve yalancılar hoş karşılanır!” BJP Rajasthan varlığını tweetledi.

Ashok Gehlot hükümeti, eyalette bir “Orman Rajı” olduğunu iddia eden BJP’nin ateşi altında. “Kadınları, kızları, Dalitleri ve iş adamlarını içeren olayların oluş şekli (eyalette) kanun ve düzeni bozmuştur. Eski Başbakan Vasundhara Raje, ANI’ye verdiği demeçte, kadınlara yönelik suçların çoğu Rajasthan’da meydana geldi.

Kongre Üyesi Divya Maderna da eyalette kendini güvensiz hissettiğini iddia etti. “Burada güvende değilim. Sanıklar henüz tutuklanmadı. Polis koruması altında olmama rağmen arabam 20 yerden saldırıya uğradı. İki gün önce bir tehdit aldım. Birkaç polis memuru beni korumak için görev başındaydı. Arabamı olay yerinden üç kilometre uzakta durdurdum ve SP’ye saldırıya uğrayabileceğimi söyledim. Ancak SP, uygun önlemlerin alındığı konusunda bana güvence verdi. Yine de Birlik Bakanı Piyush Goyal tarafından paylaşılan bir Haberda saldırıya uğradım” dediği duyuldu.