Görevden alınan bakan Rajasthan toplantısında kırmızı günlüğü sallayarak bunun rüşvet kanıtı olduğunu söyledi

Nesrin

New member
JAIPUR: Pazartesi günü, görevden alınan bakan Rajendra Gudha’nın parlamento bakanı Shanti Dhariwal’ı agresif bir şekilde hedef alması ve mikrofonuna tokat atması, Kongre’deki diğer MLA’ları onu dizginlemeye sevk etmesiyle Rajasthan meclisinde asi sahneler patlak verdi.

Rajasthan toplantısı, Kongre Üyesi Rajendra Gudha’nın düzensiz mali işlemlerin (PTI) ayrıntılarını verdiği iddia edilen kırmızı bir günlüğü sallamasının ardından ertelendi.

Toplantıda görevli mareşaller, Gudha’yı yerleşim yerinden zorla çıkarmak zorunda kaldı.

Temsilciler Meclisi, Gudha ve BJP Milletvekili Madan Dilawar’ı 15. Meclisin geri kalan oturumlarında parlamento dışı davranış nedeniyle askıya aldı.

HT’nin daha önce bildirdiğine göre Gudha, geçen hafta mecliste yaptığı bir konuşmada Rajasthan’daki kadınların güvenliğiyle ilgili endişelerini dile getirdikten saatler sonra Başbakan Ashok Gehlot tarafından görevden alındı.

Pazartesi günü, Gudha ilk olarak konuşmacıya yaklaştı ve hükümet yetkilileriyle düzensiz mali işlemlerin ayrıntılarını verdiği iddia edilen kırmızı bir günlük salladı.

Gudha, toplantının sıfır saatinde eve girdi ve elinde günlükle Meclis Başkanı Joshi’nin koltuğuna koştu. Joshi’den Devlet Bakanları Konseyi’nden ihraç edilmesine yol açan olaylara ilişkin kendi versiyonunu anlatması için süre istedi.

Ancak konuşmacı ondan odasına gelmesini istedi.

Ancak Gudha, Bakan Dhariwal’a agresif bir şekilde yaklaştı ve konuşmacının bakanın konuşmasına izin verdiğini görünce mikrofonuna bastı.

Bu, birkaç Kongre MLA’sının başlangıçta onu çevrelemesine ve ardından onu Dhariwal’dan uzaklaştırmasına neden oldu.

Kongre üyesi Rafiq Khan, Gudha’yı durduran milletvekilleri arasındaydı; Bakan Ramlal Jat ve diğer Kongre MLA’ları da öne çıktı ve onun daha da asi sahneler yaratmasını engelledi.

Bu arada muhalefetteki BJP, sembolik “kırmızı günlükler” sallayarak parlamento binasında ayaklanmaları kışkırtmaya devam etti.

Konuşmacı, çıkan arbede nedeniyle ev ziyaretini erteledi.

Temsilciler Meclisi saat 14.00’te yeniden toplandı ve Meclis Başkanı CP Joshi göreve başladı.

O zaman sıra muhaliflerin evin kuyusunda isyan çıkarmalarına gelmişti.

Muhalefet lideri Rajendra Rathore “kırmızı günlük” konusunu gündeme getirdi ve BJP milletvekilleri kuyuya koştu.

Oturumun ertelenmesinin ardından basın mensuplarına seslenen Gudha, kırmızı günlük hakkında açıklama yapmak istediğini ancak konuşmacının buna izin vermediğini söyledi.

“Shanti Dhariwal konuşmak için ayağa kalktı ve ona gittim ve Temsilciler Meclisi’nde bir açıklama yapmak istediğimi söyledim, ancak Kongre MLA’ları beni yere sabitledi ve beni alt etti. Dhariwal dahil bazıları beni tekmeledi ve günlüğü elimden aldı. Ancak günlüğün bir kısmı bende kaldı” dedi.

Gudha, günlüğün “sırlarını” Salı günü açıklayacağını söyledi.

Görevden alınan bakan, Rajasthan Turizm Geliştirme Şirketi (RTDC) başkanı Dharmendra Rathore’un konutunda bir gelir vergisi araştırması sırasında günlüğün kendisi tarafından “güvenlik altına alındığını” iddia etti. Gudha, baskın sırasında günlüğün güvenliğini sağlamak için Gehlot’un kendisinden Rathore’un dairesine gitmesini istediğini iddia etti.

Rathore tarafından yazıldığı iddia edilen günlüğün MLA’lara bağışlanan fonların ayrıntılarını ve Başbakan ile oğlu Vaibhav Gehlot’un isimlerini içerdiğini iddia etti.

Muhalefet lideri Rathore, gazetecilere toplantıda yaşananların utanç verici olduğunu söyledi. “Gudha bir açıklama yapmak istedi ve buna izin verilmeliydi” dedi.

Rathore, hükümetin “aceleyle” dört yasa tasarısı ve karar aldığını ancak normlara uyulmadığını söyledi.

Halk Sağlığı Mühendisliği Bakanı Mahesh Joshi, Gudha tarafından öne sürülen iddialarla ilgili olarak şunları söyledi: “Tüm iddialar asılsızdır. Herkes evin gidişatına uysun, bugün ne olduysa talihsizlik.”