Görevden alınan Rajasthan bakanı ‘kırmızı günlük’ salladıktan sonra toplantıdan ‘çekildi’ | Bilim Park

Nesrin

New member
Pazartesi günü Rajasthan’daki toplantıda benzeri görülmemiş sahneler patlak verdi. Görevden alınan Bakan Rajendra Gudha, düzensiz mali işlemlerin ayrıntılarını içerdiğini iddia ettiği kırmızı bir günlüğü sallayarak Temsilciler Meclisi’ne geldi. Gudha, Kongre liderlerinin onu meclisin dışına sürüklediğini iddia etti.

Görevden alınan Kongre Üyesi Rajendra Gudha, Rajasthan’daki toplantı Pazartesi günü ertelendikten sonra medyayla etkileşim kuruyor (PTI)

Gudha, Ashok Gehlot liderliğindeki kongre hükümetini mecliste köşeye sıkıştırdıktan sonra Cuma günü devlet bakanı olarak görevden alındı. Pazartesi günü, elinde kırmızı günlükle Meclis Başkanı Joshi’nin kürsüsüne ulaştı ve sıfır saat boyunca onunla tartıştı.

Gudha kırmızı günlüğü sallarken, konuşmacı ondan odasına gelmesini istedi. Bir süre sonra Gudha, Parlamento Bakanı Shanti Dhariwal’ın yanına agresif bir şekilde ulaştı ve konuşmak için ayağa kalktığı sırada onunla yüzleşti.

PTI haber ajansı, Kongre Üyesi Rafiq Khan’ın Gudha’yı ittiğini ve ardından diğer parti milletvekillerinin ona doğru koştuğunu ve Udaipurwati milletvekilini almaya çalıştığını bildirdi.

BJP’li milletvekilleri ‘Lal günlüğü’ne yanıt ararken koltuklarından kalkıp ortalığı karıştırıyor. Sembolik kırmızı günlüklerden de vazgeçildi.

Çirkin sahnelerin ortasında, Konuşmacı daha sonra Temsilciler Meclisi’ni saat 14:00’e erteledi.

Temsilciler Meclisi’nin sabah oturumu başlamadan önce Gudha, gazetecilere Kızıl Günlük hakkındaki ayrıntıları mecliste “ifşa edeceğini” söyledi. Günlüğün bazı “sırlar” içerdiğini söyledi.

Oturum ertelendikten sonra Gudha, toplantı binasında gazetecilere kırmızı günlük hakkında bir açıklama yapmak istediğini ancak konuşmacının buna izin vermediğini söyledi.

“Shanti Dhariwal konuşmak için ayağa kalktı ve ona gittim ve Temsilciler Meclisi’nde bir açıklama yapmak istediğimi söyledim, ancak Kongre üyeleri beni yere itti ve beni alt etti. Shanti Dhariwal dahil bazıları beni tekmeledi ve günlüğü elimden aldı. Ancak günlüğün bir kısmı bende kaldı” dedi.

Gudha, Salı günü halkın arasına çıkacağını ve günlüğün “sırlarını” açıklayacağını söyledi.

Görevden alınan bakan, günlüğün RTDC Başkanı Dharmendra Rathore’un konutunda yapılan gelir vergisi araştırması sırasında “güvenlik altına alındığını” iddia etti.

Gudha, Başbakan Ashok Gehlot’un baskın sırasında kendisinden günlüğü korumak için Rathore’un evine gitmesini istediğini söyledi, o da bunu yaptı.

Kırmızı günlükte ne var?

Gudha, Rathore tarafından yazıldığı iddia edilen günlüğün MLA’lara bağışlanan fonların ayrıntılarını içerdiğini ve Ashok Gehlot ile oğlu Vaibhav Gehlot’un adlarını içerdiğini iddia etti. Muhalefet lideri Rajendra Rathore, gazetecilere Temsilciler Meclisi’nde yaşananların utanç verici olduğunu söyledi.

“Gudha bir açıklama yapmak istedi ve buna izin verilmeliydi” dedi.

Rajendra Rathore kırmızı günlük konusunu gündeme getirmiş ve sıfır saat boyunca ortalığı karıştırmıştı. Gudha eve girdiğinde doğruca kuyuya gitti ve konuşmacının koltuğuna yaklaştı.

Gudha, Soru Saatinde Temsilciler Meclisi’nde yoktu.

Gudha, Temsilciler Meclisi’nden çıktıktan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Yaklaşık 50 kişi saldırdı, yumrukladı, tekmeledi ve kongre liderleri beni cemaatin dışına sürükledi. Rajasthan Meclisi Başkanı konuşmama bile izin vermedi. BJP’ye üye olmakla suçlandım. Suçumun ne olduğunu bilmek istiyorum.”

Gudha, bu konuda özür dilemeyeceğini açıkça belirtti.

“Neden özür dileyeyim, benim suçum neydi? Yanlış bir şey demedim, devlette kadına yönelik zulüm artıyor. Evde cevap vereceğim. Konuşmamıza izin verilmedi ama artık özgürüm” dedi.

Cuma gününün erken saatlerinde Gudha, eyalet kabinesinden ihraç edilmesine yol açan son zamanlarda eyalette kadınlara karşı işlenen suçlar nedeniyle kendi hükümetini eleştirmişti.

Kongre başkanı Gudha, toplantıya, eyalet hükümetinin kadınları güvende tutma konusunda “başarısız” olduğunu kabul etmek gerektiğini söyledi.

“Kadınları güvende tutmayı başaramadığımız doğrudur ve kabul edilmelidir. Manipur yerine Rajasthan’da kadınlara yönelik zulmün neden arttığına kendi içimizde bakmalıyız” dedi Gudha.

(PTI, ANI girişleriyle)

• YAZAR HAKKINDA

Basılı ve dijital medyada 11 yıllık deneyime sahip olmak. Politika, savunma ve dünya meseleleri hakkında yazın ve insanları ilgilendiren hikayeler için bir yeteneğe sahip olun. …ayrıntılı olarak görün