‘Güvenliği sağlayacak…’: Rajasthan hükümeti eyaletten 40’tan fazla kişi Sudan’da mahsur kaldı

Nesrin

New member
Rajasthan hükümeti Cumartesi günü, şiddetin parçaladığı Sudan’da mahsur kalan vatandaşlarının güvenliğini sağlamaya kararlı olduğunu ve yardıma ihtiyacı olanlar için bir acil durum numaraları listesi yayınladığını söyledi.

21 Nisan 2023 Cuma günü Hartum, Sudan’da Doha Uluslararası Hastanesi yakınında gökyüzünü duman kaplıyor. Genellikle dualar, kutlamalar ve kutlamalarla dolu Müslüman Ramazan Bayramı, Sudan’da kasvetli geçti, başkent Hartum’da silah sesleri duyuldu ve ufukta yoğun duman yükseldi. (AP)

Resmi bir açıklamaya göre en az 40 Rajasthan şu anda Sudan’da mahsur kalmış durumda.

Sudan, bir haftadan fazla bir süredir ülke ordusu ile paramiliter bir grup arasında yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiği bildirilen ölümcül çatışmalara tanık oldu.

Bildiride, çatışmanın ışığında, Bikaner Evi Mukim Komiserliği’nin yardım veya bilgi arayanlar için yardım hattı numaralarını yayınladığı belirtildi.

Yardıma ihtiyacı olan herkes, 91 83060 09838, 0141-2229111 ve 011-23070807 numaralı yardım hattı numaralarıyla iletişime geçebilir. Baş Mukim Komiser Bikaner House, Shubhra Singh ile ACS (koordinasyon), Rajasthan Vakfı’nın sosyal medya kanallarında ve web sitesinde sağlanan yardım hattı numaralarıyla Yerleşik Olmayan Rajasthani’lerden (NRR’ler) iletişime geçmelerini istedi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’na (MEA) sunulan bir listeye göre en az 40 Rajasthan’ın şu anda Rajasthan’da mahsur kaldığı belirtildi.

Delhi’deki Mukim Komiser (Bikaner Evi) ve Rajasthan Vakfı Komiseri Dhiraj Srivastava, mevcut durumu tartışmak ve Sudan’daki tüm Rajasthanilerin gerekli desteği almasını sağlamak için MEA yetkilileriyle ulusal başkentte bir toplantıya katıldı.

Srivastava, “Eyalet hükümeti, çatışma bölgesindeki vatandaşlarının güvenliğini sağlamaya kararlı ve Sudan’daki çatışmadan etkilenenleri desteklemek için NRR Mitras ile birlikte çalışacak.” dedi.

Başbakan Narendra Modi Cuma günü, üst düzey bir toplantıda Afrika ülkesindeki güvenlik durumunu ayrıntılı bir şekilde gözden geçirirken, Kızılderilileri Sudan’dan tahliye etmeye yönelik acil durum planlarının hazırlanması için talimat verdi.