JEE'ye hazırlanan 18 yaşındaki öğrenci Rajasthan'ın Kota kentinde intihar ederek öldü

Nesrin

New member
Polis, Rajasthan Kota'da tanınmış bir koçluk merkezinde çevrimiçi dersler aracılığıyla bir mühendislik kursuna kabul edilmek üzere Ortak Giriş Sınavına (JEE) hazırlanan 18 yaşındaki bir öğrencinin intihar ederek öldüğünü söyledi.

Polise göre, kurbanın odasında bulunan bir notta, kendisini zavallı olarak nitelendiren kadın, aynı zamanda ailesinden de özür diledi. (Temsili görsel)

Bu, bir hafta içinde yaşanan ikinci benzer olay. Geçtiğimiz yıl, ülkenin dört bir yanından çocukların en iyi mühendislik kolejlerine kabul için JEE gibi rekabetçi sınavlara hazırlanmak üzere geldiği Kota'da 27 öğrencinin intihar ettiği iddia edildi.

Ram Mandir ile ilgili en son güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin! buraya tıklayın

“Öğrenci Kota'dan. Bölge memuru DSP Dharmveer Singh, Borekheda polis karakolu bölgesindeki Shiv Vihar kolonisindeki evinde bulundu ve 30 veya 31 Ocak'ta JEE sınavına girmesi gerekiyordu” dedi.

Odasında bulunan bir notta kendini zavallı olarak tanımladı ve ailesinden de özür diledi. “Anne baba, JEE yapamam. Bu yüzden intihar ediyorum. Ben bir kaybedenim. Ben en kötüsüyüm kızım. Kusura bakmayın anne baba yehi son seçenek merhaba” dedi mağdur son notunda.

Polise göre öğrenci, üç kız kardeşten en büyüğüydü. Singh, babasının Kota'daki özel bir bankada güvenlik görevlisi olduğunu söyledi. Aile, Jhalawar bölgesindeki Akawdakhurd köyünden geliyor ve üç yıldır şehirde yaşıyor.

Bu arada kuzeni gazetecilere, yaklaşan JEE sınavı nedeniyle ciddi stres altında olduğunu söyledi. 12. Sınıf sınavına düşük puan aldığı için tekrar girmek zorunda kaldı.

Pazartesi sabahı büyükannesi odasının kapısını çaldı ancak yanıt alamadı. Daha sonra aile kapıyı kırdı ve onu kapının üzerindeki havalandırma penceresinde asılı buldu.

“Ceset otopsiye gönderildi. DSP, konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

23 Ocak'ta NEET'e hazırlanan Uttar Pradesh'li 19 yaşındaki bir öğrenci, Kota'daki pansiyon odasında intihar ederek hayatını kaybetti. Olayın ardından Kota bölgesi koleksiyoncusu, kuralların ihlal edildiği gerekçesiyle pansiyon yetkililerine bir bildirimde bulundu. Geçen yıl öğrenciler arasında intihar vakalarında yaşanan artış nedeniyle, bölge yönetimi 18 Ağustos'ta tüm pansiyonlara ve ödeme yapan misafirlere (PG) odalara yaylı vantilatörler yerleştirme talimatı vermişti.

Kota, Hindistan'ın değeri takdir edilen sınav hazırlık sektörünün merkezidir ₹Bölge idaresi yetkililerine göre yılda 10.000 crore. Ülkenin dört bir yanından öğrenciler dersleri tamamladıktan sonra geliyor ve çoğu sertifika amaçlı olan okullara kayıt yaptırıyorlar.

Öğrenciler yalnızca kendilerini XII. Sınıf sınavlarına hazırlayan sınav hazırlık kurumlarındaki kurslara, daha da önemlisi NEET ve Ortak Giriş Sınavı (JEE) gibi giriş sınavlarına katılırlar. Bazı öğrenciler, özellikle ailelerinden uzakta oldukları için bu koşuşturmayı stresli buluyorlar.

Polis verilerine göre Kota'da 2022'de 15, 2019'da 18, 2018'de 20, 2017'de yedi, 2016'da 17 ve 2015'te 18 öğrenci intihar nedeniyle hayatını kaybetti. Koçluk enstitüleri kapatıldığı veya faaliyete geçtiği için 2020 ve 2021'de herhangi bir intihar bildirilmedi. çevrimiçi modda covid-19 salgını nedeniyle.

28 Eylül'de Rajasthan hükümeti, öğrenciler arasında intiharları önlemek için zorunlu bir tarama testi ve öğrencileri rütbeye göre değil alfabetik olarak bölümlere ayırmak gibi bir dizi önlemi duyurdu.

Kılavuz aynı zamanda öğretmenlere, bölüm başkanlarına, diğer personele ve yurt yöneticilerine zorunlu eğitim verilmesini ve öğrencilerin davranışlarındaki değişiklikleri değerlendirebilmeleri ve diğer önleyici tedbirleri alabilmeleri için konaklama ücretinin ödenmesini de önerdi.

Hükümet, kurallardan herhangi birini ihlal etmeleri durumunda koçluk enstitülerindeki öğretmenlere karşı yasal işlem yapılacağı konusunda uyardı.

16 Ocak'ta Birlik Eğitim Bakanlığı koçluk merkezlerinin işleyişine ilişkin özel talimatlar yayınladı ve 16 yaş üstü kişilerin kayıtlarına kısıtlama getirildi ₹Şartlar ve Koşulların ihlali durumunda Enstitülere 1.00.000.

Desteğe ihtiyacınız varsa veya ihtiyacı olan birini tanıyorsanız lütfen en yakınınızdaki ruh sağlığı uzmanıyla iletişime geçin.

Yardım Hatları: Aasra: 022 2754 6669;

Sneha Hindistan Vakfı: +914424640050 ve Sanjivini: 011-24311918,

Roshni Vakfı (Secundrabad) İletişim Numaraları: 040-66202001, 040-66202000,

BİR HAYAT: İrtibat numarası: 78930 78930, SEVA: İrtibat numarası: 09441778290