‘Nation 20 seçimi yapılmalı, yoksa…’: Kejriwal’ın Başbakan Modi ile alay etmesi

Nesrin

New member
Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal Pazartesi günü “tek ulus, tek seçim” konsepti nedeniyle Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğindeki merkezi hükümeti hedef aldı ve bunun sıradan insana faydası olmayacağını söyledi ve Başbakan Narendra Modi’yi kendi adına oy toplamakla suçladı. .

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal Pazartesi günü anketlerin yoğun olduğu Rajasthan’daki Jaipur’da halka açık bir toplantıda konuştu. (PTI)

Aam Aadmi Partisi’nin (AAP) lideri, anketlerin yoğun olduğu Rajasthan’daki Jaipur’da düzenlenen halka açık bir toplantıda, ülkenin bunun yerine “tek ulus, tek eğitim ve tek tedaviye” ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kejriwal, “Başbakan Narendra Modi’nin dokuz yıldır görevde olmasına rağmen bir ulus adına oylama, seçim istemesi beni üzüyor… insanlar bundan ne kazanacak?” dedi.

“Modi son dokuz yılda bir şey yapmış olsaydı, çalışmaları hakkında konuşurdu, ancak tek ulustan, tek seçimden bahsediyor, bu da onun hiçbir şey yapmadığı anlamına geliyor” dedi.

“Bir millet, bir eğitim ve bir tedavi olmalıydı. Ancak Modi her altı ayda bir kitlelerin arasına çıkmak zorunda kalmanın acısını çekiyor ve şimdi o beş yıllık modelle çalışmaya çalışıyor. Bu durumda gaz tüplerinin fiyatları düşecek ₹5.000, domates ₹Kilogramı 1.500… Tek millet, tek tercih konusunda hiçbir zaman anlaşamayız” diye konuştu.

Tek millet ve 20 seçimin kendi talebi olduğunu söyledi. “Her üç ayda bir seçim olsa bir şeyler yaparlar” dedi.

“Nation 20 seçimi yapılmalı. Üç ayda bir seçim olsa bir şeyler yaparlar. Aksi takdirde o (Modi) yüzünü bile göstermez, dünyayı dolaşmaz ve beş yıl sonra yüzünü göstermeye gelmez” dedi.

Kejriwal ayrıca eyalette yıl sonuna kadar yapılacak genel seçimler öncesinde altı garanti verdiğini de duyurdu.

Ücretsiz eğitim ve ücretsiz sağlık hizmetini duyurdu. ₹18 yaşın üzerindeki kadınlara ayda 1.000. Kendisi ayrıca eyaleti yolsuzluklardan arınmış hale getirmekten ve ayda 300 üniteye kadar bedava elektrik sağlamaktan söz etti.

Etkinliğe katılan Pencap Başbakanı Bhagwant Mann da partinin Delhi ve Pencap örneğini takip ederek Rajasthan’ı yolsuzluklardan arındıracağını söyledi.

AAP’nin yalan vaatlerde bulunmadığını söyledi. “Niyet net olduğunda her şey mümkündür. Pencap’ta elektrik 1 Temmuz’dan itibaren ücretsiz olacak. İnsanların %90’ı fatura alamıyor. Muhalifler paranın nereden gelmesi gerektiğini söyledi, biz de yolsuzluk yapanlara karşı harekete geçtik” dedi Mann.

Kejriwal’in yorumlarına yanıt veren eski bakan ve BJP milletvekili Vasudev Devnani, Kejriwal’in Modi fobisinden muzdarip olduğunu söyledi. “Onlar sadece insanları eleştirmeyi biliyorlar ve ülkenin çıkarlarını düşünmüyorlar.”

Şöyle dedi: “Bu özgür arılar yarışında ekonomi acı çekiyor ve Pencap’ta olan da bu.” Pencap’taki AAP hükümeti yönetişimde başarısız olduğunu kanıtladı ve Delhi halkı bile şimdi aynı şeyin farkına varıyor.” dedi.