NIA, Rajasthan’daki 2022 terör planı davasında iki şüpheliyi tutukladı

Nesrin

New member
Ulusal Soruşturma Ajansı (NIA) Salı günü, Rajasthan’ın Chittorgarh bölgesinde patlayıcılar ve el yapımı patlayıcı cihaz (IED) malzemelerinin ele geçirilmesini içeren 2022 davasında baş adam da dahil olmak üzere iki kaçak sanığı tutukladı. Davanın, terör örgütü “SUFA”nın IŞİD’den ilham alan terör komplosunun bir parçası olduğu söyleniyor.

NIA, tutuklamaların teşkilatı SUFA terör grubu ile IŞİD’in aktif üyeleri ve Hindistan’daki uyuyan gruplar arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya teşvik edeceğine inanıyor. (Temsili görsel)

NIA tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Mohammad Yunus Saki ve Imran Khan, Ratlam sakinleri adına Pazartesi günü Jaipur’daki NIA Özel Mahkemesi’ne çıkarıldı.

“NIA, onun tutuklanmasının teşkilatı davadaki eksik halkaları ortaya çıkarmaya ve grubun Hindistan’daki IŞİD’in aktif üyeleri ve uyuyan gruplarıyla olan bağlarını ortaya çıkarmaya teşvik edeceğine inanıyor. Soruşturma ajansı, Muhammed Yunus Saki ve İmran Han’ın Maharashtra’da tutuklanmadan önce IŞİD ideolojisinin yayılmasında aktif olarak yer aldığını belirtti.

Ayrıca tutuklanan ikilinin IED üretimi konusunda kapsamlı eğitim aldığını ve aynı zamanda bu tür cihazların nasıl üretileceği konusunda fikir sahibi Imran Khan’ın kümes hayvanı çiftliğinde diğer sanıklara eğitim verdiklerini de belirtti. “Söz konusu kümes hayvanı çiftliği geçen ay NIA tarafından bağlandı. Yetkili, geçen yıl Mumbai’ye kaçıp ardından Pune’a yerleştikten sonra geçen yıl Pune’da en az iki IED eğitimi ve üretim çalıştayı düzenlediler” dedi. Açıklamada, Kingpin Imran ve diğer 10 sanığın geçen Eylül ayındaki davada NIA tarafından suçlandığı belirtildi.

Daha önce davada aranan sanığın elindeki patlayıcılara ve el yapımı patlayıcı cihazların (IED’ler) üretiminde kullanılan çeşitli bileşenlere el konmuştu. Teşkilat, soruşturmalarının daha sonra iki adamın Rajasthan’da ve Hindistan’ın başka yerlerinde terör ve kaos yayma niyetiyle IED’leri üretmek için malzeme ve maddeler tedarik ettiğini ortaya çıkardığını söyledi.

İkili, Jaipur’daki NIA mahkemesine çıkarıldı ve IŞİD ile bağlantılarının tespitine yönelik soruşturma sürüyor.