Rajasthan Eğitim Bakanı'nın Babür İmparatoru Ekber'e “tecavüzcü” demesi tartışmaya yol açtı

Nesrin

New member
Rajasthan Eğitim Bakanı Madan Dilawar Pazar günü Babür İmparatoru Ekber'i “tecavüzcü” olarak nitelendirdi ve onu “büyük bir kişilik” olarak tanımlayan referansların okul ders kitaplarından kaldırılması gerektiğini söyledi.

Rajasthan Eğitim Bakanı Madan Dilawar. (Fotoğraf: X)

“Ekber hiçbir zaman harika bir kişilik olmadı. O bir saldırgan ve tecavüzcüydü. Güzel kadınları getirmek için 'Meena Pazarı'nı işletti ve daha sonra onlara tecavüz etti. Böyle bir adamı harika bir kişilik olarak adlandırmak aptallıktır,” diye konuştu Dilawar, Balotra'daki bir tapınağı ziyareti sırasında gazetecilere verdiği demeçte.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Bu yorumlarıyla ders kitaplarının hükümet değişikliğiyle nasıl büyük değişikliklere tabi olacağı tartışmasına yanıt verdi. Bakan daha önce “herhangi bir değişiklik istemediğini, sadece etik olmayan açıklamaların düzeltilmesini” istediğini belirtmişti.

“Müfredatta herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek yok ama etik olmayan açıklamalar yapan, büyük adamlara saygısızlık eden içerikler kaldırılacak. Veer Savarkar ve Shivaji gibi atalarımız hakkında yanıltıcı birçok bilgi var. Bu açıklamalar düzeltilecektir” dedi. 30 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında.

Dilawar ayrıca şunları söyledi: “Birçok ders kitabı Savarkar'ın bir vatansever olmadığını söylüyor. Akbar büyük bir adam olarak kabul edilirken, Shivaji'ye 'Pahadi Chuha' deniyor ve Maharana Pratap'ın rolü, Akbar'ın rolünün gölgesinde kalıyor. Bu tür açıklamalar kabul edilemez ve gözden geçirilecektir.”

Gelişme hakkında yorum yapan Kongre sözcüsü Swarnim Chaturvedi şunları söyledi: “Racastan'daki müfredat, merkezi hükümet tarafından izlenen NCERT'teki akademisyenler ve diğer uzmanlar tarafından belirleniyor. Bakan kendi partisinin liderliğindeki hükümetin bu hataları yaptığını mı söylüyor?”

Dilawar makine mühendisliği alanında lisansüstü bir mühendistir.

Emekli tarih profesörü Brij Kishore Sharma, “Ekber sadece ülke tarihinde değil, dünya tarihinde de başarılı bir hükümdardı” dedi.