Rajasthan Kongre Milletvekili Barmer’daki içme suyu sorunu nedeniyle Dharna’yı tehdit etti

Nesrin

New member
Rajasthan’dan üç kez Kongre milletvekili olan Barmer Mevaram Jain, kendi parti hükümetine karşı dharna’da yer almakla tehdit etti.

Rajasthan Barmer Mevaram Jain’den üç kez Kongre Milletvekili (HT Fotoğrafı/Kaynak)

Su işleri departmanına yönelik yolsuzluk iddialarını gündeme getiren Jain, bölgesindeki insanların ciddi içme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu ve su işleri departmanı yetkililerinin buna aldırış etmediğini söyledi.

“Memurdan defalarca bunu not etmesini istedim ama defalarca görmezden geldiler. İnsanlar su işleri memurlarının çalışmalarından bıktı. Bölgenin içme suyu ihtiyacını tamamen karşılayamıyorlar. İhmalkar ve anlayışsız tavırları nedeniyle 15 Eylül’de bir günlük dharna’ya katılacağım” dedi MLA.

Aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi Cumartesi günü MLA ile bir araya gelerek konuyu gündeme getirdi. Daha sonra bölge yetkilisi ile telefon görüşmesi yaparak sorunu kendisine bildirdi.

Jain, bölge tahsildarı ile konuştuğunu ve ona su işleri departmanının halka yardım etmek için çalışmadığını söylediğini söyledi. MLA ayrıca bakanlık yetkililerini yolsuzlukla suçladı.

“Kırsal bölgelerdeki insanlar su için ağlıyor. Su mafyası açıkça içme suyu satıyor ama hiçbir önlem alınmıyor. Su şirketi yetkililerine defalarca sordum ama durumu iyileştirmek için çalışmıyorlar. Konuya aşina olan kişilere göre Jain, “Onlar yozlaşmış ve işe yaramazlar” dedi.

“Su şirketi yetkilileri halkla ilgilenmiyor. Toplantılardan yoruldum. Konuyu sizinle gündeme getireceğim. Konuyla ilgilenin ve onların (halkın) sorunlarını çözün” dedi.

Konuya aşina olan kişilere göre Barmer bölgesindeki insanlar son altı aydır ciddi içme suyu sıkıntısı yaşıyor.

MLA’nın protesto tehdidinde bulunmasının ardından su tesisinin baş mühendisi Barmer’a ulaştı ve durumu değerlendirdi. Yukarıda adı geçen kişiler, kendisinin ayrıca yetkililerle görüştüğünü ve onlara bölgedeki içme suyu durumunun bir hafta içinde iyileştirilmesi talimatını verdiğini söyledi.