RLP patronu Hindistan'daki blok toplantısına davet edilmemesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getiriyor

Nesrin

New member
Jaipur: Rashtriya Loktantrik Partisi (RLP) lideri ve Nagaur Lok Sabha koltuğunu kazanan Hanuman Beniwal, Delhi'deki HİNDİSTAN blok toplantısına davet edilmemesinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Rashtriya Loktantrik Partisi kurucusu ve milletvekili Hanuman Beniwal (arşiv fotoğrafı).

Kongre Partisi liderliğindeki HİNDİSTAN bloğu, 2024 Lok Sabha seçimlerindeki etkileyici kazanımlarının ardından ilk toplantısını Çarşamba günü gerçekleştirdi. RLP, Allianz Hindistan'ın bir parçasıdır.

Bir günde 360 milyon Hintli bizi ziyaret etti ve genel seçim sonuçları için Hindistan'ın tartışmasız platformu olarak bizi seçti. En son güncellemeleri burada keşfedin!

Yakın zamanda açıklanan Lok Sabha sonuçlarında Beniwal, Bharatiya Janata Partisi (BJP) adayı ve eski Kongre milletvekili Jyoti Mirdha'yı 42.225 oy farkla yenerek Nagaur koltuğunu kazandı.

Toplam 25 sandalyeden BJP 14'ünü kazandı, Kongre sekizini kazandı ve HİNDİSTAN'ın blok ortakları Hindistan Komünist Partisi (Marksist), RLP ve Bharat Adivasi Partisi birer sandalye kazandı.

Delhi'deki HİNDİSTAN blok toplantısına davet edilmemesinden duyduğu hoşnutsuzluğu dile getiren Beniwal, “Toplantı 1 ve 5 Haziran'da iki kez yapıldı ve ben davet edilmedim. Neden davet edilmedim? Eğer güneyden küçük gruplar davet edildiyse Hanuman Beniwal neden davet edilmedi?”

Kongre lideri Mallikarjun Kharge'nin Perşembe günü kendisiyle telefonda konuştuğunu ve kendisini toplantıya davet etmediği için özür dilediğini söyledi.

“Böyle bir hata yapılırsa bu bir hatadır. Ülkede her milletvekiline ihtiyaç var ve Hanuman Beniwal gibi insanlar unutuldu. Kongre, HİNDİSTAN bloğunun Rajasthan'da 11 sandalye elde etmesini kutlamalı, ancak bizim (RLP) 11 sandalye elde etmede bir rolümüz yok mu? Kongreden üç lakh oy aldım, ancak RLP'den 20 lakh oy Kongre'ye gitti ve bu da onlara çok fazla sandalye sağladı” dedi.

Beniwal ayrıca Kongre'yi partisini parçalamakla suçladı. Kongre partisinin, lideri Ummedaram Beniwal'ı Barmer'de RLP'den ayırdığını ve onu Kongre adayı yaptığını iddia etti. “Bir taraftan benimle ittifak konuşuyorlardı, diğer taraftan da partimi yok etmek istiyorlardı” dedi.

Ancak kendisi, Ulusal Demokratik İttifak'a (NDA) katılmak istediğine dair tüm söylentileri reddetti ve HİNDİSTAN bloğunda kalma kararlılığını yineledi.

Ummedaram Beniwal, Lok Sabha seçimleri öncesinde RLP'den ayrıldı ve Kongre'ye katıldı. Barmer koltuğunu Birlik Bakanı ve BJP adayı Kailash Chaudhary'yi yenerek kazandı.

Hanuman, BJP ile ittifak halinde bir RLP adayı olarak Nagaur'dan 2019 Lok Sabha seçimini kazandı, ancak çiftlik yasaları meselesi nedeniyle Aralık 2020'de NDA'dan ayrıldı. Bu kez Nagaur'da HİNDİSTAN bloğunun ortağı olarak yarıştı.

Hanuman'ın açıklamalarının ardından kıdemli Kongre Milletvekili Sachin Pilot, ittifakın geleceği konusunda iyimserliğini dile getirdi. Gelişmeye ilişkin yorum yapan Pilot, “HİNDİSTAN bloğunun parçası olan herkes oradadır ve bugün de ittifakın bir parçası olmaya devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde ittifaka daha fazla üyenin katılacağını düşünüyorum.”