Sachin Pilot, talepleri ay sonuna kadar karşılanmazsa üzülmekle tehdit ediyor

Nesrin

New member
Kongre lideri Sachin Pilot Pazartesi günü, talepleri ay sonuna kadar karşılanmazsa Rajasthan’da ülke çapında bir hareket başlatmakla tehdit etti.

Kongre lideri Sachin Pilot, Jaipur’daki Jan Sangharsh Yatra’sı sırasında destekçileriyle birlikte. (PTI fotoğrafı)

Pilotun Ajmer’den Jaipur’a 125 kilometrelik beş günlük Jan Sangharsh Yatra yolculuğu Pazartesi günü sona erdi.

Ayrıca Rajasthan Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (RPSC) feshedilmesi ve yeniden kurulması, devlet denetimi ifşa vakalarından etkilenenlere tazminat ve önceki BJP hükümetine karşı yönelttiği yolsuzluk iddialarına ilişkin üst düzey bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

“Cugaad’ın burada çalışmasının ve atanmasının siyasi olduğuna dair yaygın bir kanı var. Atamalar şeffaf olmalı ve bilim insanı, öğretim görevlisi gibi kişiler seçilmelidir” dedi.

Ayrıca okuyun: Sachin Pilot, Ashok Gehlot’a saldırıyı hızlandırdı ve beş günlük Yatra’yı duyurdu

Eski başbakan yardımcısı bir mitingde, “Ay sonuna kadar bu üç taleple ilgili herhangi bir işlem yapılmazsa, eyalet çapında bir kargaşa çıkacak.”

Eski CM yardımcısı, “Şimdiye kadar anshan yapıyorum ve yatra çıkarıyorum. Bu üç talep gençlerin çıkarları doğrultusunda hayata geçirilmezse tüm eyalette ajitasyona yol açacağım. Köy ve mezralarda halkın yanında olacak, adaleti getireceğiz” dedi.

Pilot, ajitasyonunun kimseye karşı değil, yolsuzluğa ve gençlere yönelik olduğunu söyledi.

Geçen Eylül ayında CM’ye sadık olanlar tarafından Kongre Yasama oturumunun boykot edilmesine atıfta bulundu.

Pilot, hizipçilikten ve partiye ihanetten bahsedenlerin geçen yıl parti lideri Sonia Gandhi’ye karşı “ihaneti” ve “aşağılaması” üzerine düşünmeleri gerektiğini söyledi.

“Disiplini ihlal edip etmediğimizi” düşünmeleri gerektiğini söyledi.

90’dan fazla MLA, Gehlot’un AICC başkanı seçilmesi durumunda Pilot’un bir sonraki CM yüzü olarak adaylığını önlemek için 25 Eylül 2022’de UDH Shanti Dhariwal’ın konutunda mektupları imzaladı.

Pilot, “Kötü muamele gördükten sonra bile halkın gözünde kaldık ve örgütü güçlendirmek için çalıştık ve siz (Gehlot) malai yedikten sonra bizi taciz edip iftira atıyorsunuz… bu olmayacak” dedi.

Temmuz 2020 siyasi krizi sırasında hükümeti kurtardıkları için Raje ve Kailash Meghwal dahil olmak üzere BJP liderlerini övdüğü CM’nin açıklamasına atıfta bulunarak, “Kendi parti liderlerine iftira atarak imajını yok etmeniz nasıl bir politikadır? ve başkalarını övün (BJP).”

Sözlerine şöyle devam etti: “Hiç kimseye suçlamada bulunmadım. Hiç kimseye karşı kötü sözler söylemedim. Bana hakaret etme şansı vermedin ama bu beni endişelendirmiyor. Demokraside önemli olan halkın rızasıdır ve kimse yanlış anlamalara mahal vermesin.”

Yolsuzlukla mücadeleye devam edeceğinin sözünü veren Erdoğan, “Görevde kalsam da kalmasam da son nefesime kadar Rajasthan halkına hizmet edeceğime söz veriyorum.” Beni hiçbir şey korkutamaz, üzemez. Senin için savaştım ve savaşmaya devam edeceğim.”

Jan Sangarsh’ın bir lidere karşı olmadığını, yolsuzluğa ve gençlik yanlısına karşı olduğunu söyledi.

Bugünkü toplantıya iki Gehlot kabine bakanı Rajendra Gudha ve Hema Ram Choudhary de dahil olmak üzere bir düzineden fazla MLA katıldı.

Kongre sözcüleri konu hakkında yorum yapmadı.

Bununla birlikte, Pilot’un Anshan’ını “Parti karşıtı faaliyet” olarak nitelendiren kongre liderliği, onun yatrasını “kişisel” olarak tanımlamış ve “göz kulak olacaklarını” söylemişti.

Buna cevaben BJP, bakanın kendi partisinin hükümetine yönelik iddialarına ilişkin üst düzey bir soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Muhalefet Lideri (LoP) Rajendra Rathore, Kongre bakanlarının yolsuzlukla ilgili kamuya açık manifestoda yer alan “sıfır takdir yetkisi, sıfır yolsuzluk ve sıfır tolerans” vaadinin gerçekliğini yeniden teyit ettiklerini söyledi.

Rathore, Gudha’nın kendi hükümetinin yolsuzluğuyla ilgili olarak Kongre hükümetine yaptığı iddiaların ciddi bir kamuoyu olduğunu ve adil ve üst düzey bir soruşturmaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Anayasanın 164(2) maddesine göre, kabine toplu sorumluluk temelinde çalışıyor ve bir bakanın açıklaması bir bütün olarak kabineninki olarak kabul ediliyor.

• YAZAR HAKKINDA

Sachin Saini, Rajasthan’ın özel muhabiridir. Politika, Turizm, Orman, Ev, Panchayati Raj ve Kırsal Kalkınma ve Kalkınma Gazeteciliği konularını kapsamaktadır.
    …ayrıntılı olarak görün