SOG’un iletişimine yanıt veren Shekhawat, “gerekli tüm bilgileri zaten onlarla paylaştığını” söyledi.

Nesrin

New member
Sendika Jal Shakti Bakanı Gajendra Singh Shekhawat Pazar günü yaptığı açıklamada, kendisinden istenen bilgileri tüm belgelerle birlikte Rajasthan Polisinin Özel Operasyon Grubuna (SOG) iki kez paylaştığını söyledi.

Birlik Jal Shakti Bakanı Gajendra Singh Shekhawat (Dosya Fotoğrafı)

Onun açıklaması, Salı günü SOG’nin 900 milyon Rs’lik Sanjivani Çok Eyaletli Kredi Kooperatifi dolandırıcılığını araştıran ve Shekhawat’ı sanık olarak adlandıran bildiriminin ardından geldi.

10 Ekim’de SOG, Shekhawat’a banka hesaplarının ve bu hesaplar üzerinden yapılan işlemlerin ayrıntılarını isteyen bir bildirim gönderdi.

Pazar günü gazetecilerle yapılan gayri resmi bir görüşmede SOG’dan alınan bildirim sorulduğunda Shekhawat, bunun gülünç bir durum olduğunu söyledi. “Son dört buçuk yılda Başbakan (Ashok Gehlot) basın toplantılarında, halka açık toplantılarda, Kongre ve hükümet toplantılarında sık sık bana karşı iddialarda bulundu. Şimdi dört buçuk yıldır ilk kez benden banka hesap bilgilerimi açıklamam istendi” dedi.

Birlik bakanı tüm bunların siyasi amaçlı olduğunu söyledi. “Benden banka hesapları, varlıklar ve işlemler hakkında bilgi istendi ve 2020 ve 2022’de bu bilgilerin tamamını sorulmadan SOG’a verdim.”

CM Gehlot, Shekhawat’ı, Rajasthan Polisi SOG’nin araştırdığı, çok crore’lu Sanjivani Kredi Kooperatifi Topluluğu dolandırıcılığına karışmakla suçladı.

Shekhawat, kendisine yönelik iddiaları asılsız ve imajını zedelemeye yönelik siyasi bir komplo olarak nitelendirerek reddetti.

Meclis seçimlerine katılma konusunda Shekhawat, herhangi bir isteği, hırsı veya hırsının olmadığını söyledi. “Ben partinin askeriyim. Eğer parti bana seçimlere katılmamı istediğini söylerse, o zaman seçimlere katılırım. Parti bana yaklaşan Lok Sabha seçimlerine katılmam gerektiğini bildirirse yarışacağım. Parti bana örgütte çalış derse örgütte çalışırım” dedi.

Shekhawat, BJP ulusal başkanı JP Nadda’nın pazartesi günü meclis seçimleriyle ilgili tümen işçi toplantısında konuşma yapacağını ve işçilerle iletişim kuracağını söyledi. Nadda, hazırlıkları organizasyonun perspektifinden ele alacak.

2019 yılında SOG, binlerce yatırımcıyı kandırdığı iddiasıyla çok devletli kredi birliği Sanjivani Kredi Topluluğu’na karşı ilk bilgi raporunu (FIR) kaydetti. ₹900 crore ve derneğin altı yetkilisini tutukladı.

2019 yılında derneğin altı yetkilisi tutuklandı. Shekhawat’ın adı, Başbakan Ashok Gehlot’un birkaç ay önce Birlik bakanı ve aile üyelerinin dolandırıcılığa karıştığını ve bunların işlemlerine dair kanıt bulunduğunu iddia etmesinin ardından dolandırıcılıkla bağlantılı olarak ortaya çıktı.

Bu yılın mart ayında Shekhawat, devletin bu konuda yargı yetkisi olmadığı gerekçesiyle FIR’ın feshedilmesi ve soruşturmanın Merkezi Soruşturma Bürosu’na (CBI) devredilmesi talebiyle bir başvuruda bulunmuştu.

Daha önce Shekhawat, iddia edilen komployla ilgili olarak kaydedilen davada adının geçmediğini iddia ederek Yüksek Mahkeme’ye tutuklanmaya karşı koruma başvurusunda bulunmuştu. Ayrıca Delhi’de Gehlot’a hakaret davası açtı.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!