Yetim kaplanlar Rajasthan'da doğaya salınacak: yetkililer

Nesrin

New member
Jaipur: Konuyla ilgili bilgi sahibi yetkililerin Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre Rajasthan orman departmanı, Ulusal Kaplan Koruma Otoritesi'nin (NTCA) onayının ardından önümüzdeki ay iki yetim kaplan yavrusunu esaretten ormana salıverecek.

(Temsilci fotoğraf)

Geçen yıl Şubat ayında anneleri kaplan T-114'ün ölümünün ardından yavrular, Ranthambore Ulusal Parkı'ndan (RNP) Kota'daki Abheda Biyoloji Parkı'na taşındı. Yetkililer, şu anda yaklaşık 15 aylık olduklarını ve bakanlığın onları Haziran ayında doğal ortamlarına geri salmayı planladığını ekledi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Yavruların gelişimini izlemek için yaban hayatı baş sorumlusunun başkanlığında bir komite kuruldu. Gelişmelerden haberdar olan üst düzey bir orman yetkilisi, NTCA'dan konuyla ilgili talimat istendiğini söyledi.

Biyolojik Park'ta kaldıkları süre boyunca çocuklara başlangıçta yem verildiğini ancak zamanla avlanmaya başladıklarını ve korucuların CCTV'leri kullanarak bunu izlediğini söyledi. Bu yavrular, insan müdahalesi olmadan doğal bir ekosistemde tutuldu.

Yetkili şunları söyledi: “İlk teklife göre her iki oğlan da iki ayrı yedek gruba bırakılacak. Dişi Mukundra Tepeleri Kaplan Koruma Alanı'na (MHTR) gönderilecek ve erkek ise Ramgarh Vishdhari Kaplan Koruma Alanı'na bırakılacak.”

Protokol uyarınca taşınmanın başlangıçta yumuşak konutlarda olacağını söyledi. Orman Hizmetleri halihazırda yetim yavruların yetiştirildiği iki vakayı tespit etti, ancak her iki vakada da bu durum vahşi doğada meydana geldi.

Yetkili, bunun dört yıl önce gerçekleştirilen ilk yeniden geliştirme tatbikatı olmadığını hatırlattı. Ranthambore'daki iki kaplan T-15 ve T-5'in ölümlerinden sonra arkalarında ikişer yavru bıraktıklarını söyledi. Orman departmanı tarafından başarıyla yetiştirildiler. Ancak esaret altına alınmadılar ve vahşi doğada sıkı gözetim altında büyütüldüler. Bu, yavruların serbest bırakılması için uygun zamanın belirlenmesinde yeni bir zorluk ortaya çıkarıyor.

Emekli Hintli orman memuru Sunayan Sharma şunları söyledi: “Yeniden yabanileştirme sorun değil, ancak kaplanların avlanmasını sağlamak gerekiyor. Yeterli av tabanı ve yetişkin kaplanlardan daha az tehdit ile serbest bırakılmaları yedekte olmalı.”