Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

burcu

Member
Mevsim değişmeleri ve yoğun trafik boğaz ağrısı şikayetlerinin artmasına yol açıyor. Daha fazla hasta olmamak içi “Boğaz ağrısına ne iyi gelir ?” diye tıbba alternatif yöntemler arıyoruz.
Ufak tefek şeyler için hastaneye gitmek zaman ve vakit israfı olur diye evde kendi kendimize pratik yollar, basit formüller bulma peşindeyiz. Aslında haksız da değiliz, çünkü her ağrıda hastanenin yolunu tutmak gibi bir lüksümüz yok. Zaten bir hayli koşuşturmaca halindeyiz. Bir boğaz ağrısı için doktora mı gideceğiz?
Boğaz ağrısını da ihmal etmek istemiyoruz, maazallah daha büyük hastalıklara kapı aralanabilir. İlk başvurduğumuz yöntem bitki çayları oluyor. Bir torba ilacın vazifesini bir bardak adaçayına gördürmek niyetindeyiz. Bitki çayları içerdiği faydalı mineraller ve boğazımızı sıcak ve ıslak tutmaya yaradığı için bir nebze işe yarar. Boğazın kuru olması ağrıyı, tahrişi artıracaktır.
Fakat tek başına bitki çayları boğaz ağrısına çözüm olmaz. Ilık çay ile gargara da yapabilirsiniz. Gargaranın en etkilisi tuzlu su ile yapılanıdır. Aklınızda hiç bir şey yoksa bir bardağa su ve tuz karıştırıp günde birkaç kez gargara yapınız. Bu mikropları kıracaktır.
Bu gargaranın eczanede satılan asitli türleri de var. Onlar da işe yarar.
Boğaz ağrısı ile öksürük var ise zencefil devreye girmeli. Zencefili yaş haliyle ağzınızda çiğneyerek veya bal ile karıştırarak tüketirseniz gıcık öksürüğü kesersiniz. Boğaz ağrısının doktora gitmeden , evde yapılabilecek tedavisinde en etkili yöntemler bunlardır.
Boğaz ağrınız kronikleşmişse, yani hep ağrı hissediyorsanız doktora gitmekte fayda var.