Dengeli beslenme kurallar ?

Tezer

Global Mod
Global Mod
Dengeli Beslenme Kurallar Hayatnzda aklc bir beslenme rejimi her zaman olmal. Kilo vermeyi ertelemeyin. Eger hzla kilo veremediyseniz, hayal krklgna ugramayn. Keza cok cabuk kilo kaybederseniz, yeme alskanlklarnz degistirmeniz imkansz. Herhangi bir tatly yemeden veya biskuvi paketini acmadan once kendinize sorun, "Ben gercekten ac mym" eger cevabnz olumluysa, on dakika bekleyin ve bu soruyu tekrar sorun. Yiyeceklerinizi haftalk olarak planlayn. Boylece alsveris yaparken, abur cubur satn almaktan kurtulabilirsiniz.Asla super markete ac gitmeyin. Eger insanlar tok karnna alsverise giderlerse, besin degeri daha yuksek yiyecekler alyorlar. Abur cuburdan da uzak duruyorlar. Daha hareketli olabilmek icin hayatnzda, beslenme rejiminizde degisiklik yapmaktan kacnmayn. Bir gunluk tutun. Hem ne yediginizi, hem de ruh halinizi kaydedin. Eger istemediginiz halde yemek yiyorsanz, bir dakika sonra kendinizi kontrol altna alabilirsiniz. Iradeyi kullanmak, dakikalarla baslar, saatlik, gunluk, haftalk, aylk... surelerle devam eder. Daima geriye donup kendinizi kontrol edin.. Hicbir zaman neden kilo vermek istediginizi unutmayn. Skldgnzda veya diyet yapmaktan yoruldugunuzda eski fotograflarnza goz atn. Ve her verdiginiz kiloda kendinizi nasl hissettiginizi hatrlayn. Degisimin zamanla ve sabrla olacagn hep aklnzn bir kosesinde bulundurun. Gecmisi degistiremeyebiliriz ama gelecek icin sansmz deneyebiliriz. Eger istemediginiz halde yemek yiyorsanz, bir dakika sonra kendinizi kontrol altna alabilirsiniz. Iradeyi kullanmak, dakikalarla baslar, saatlik, gunluk, haftalk, aylk... surelerle devam eder. Yeryuzundeki hicbir yiyecek, sizin kendinizi zayf hissetmenizden daha lezzetli olamaz. Artk biliyorum ki, dogru secimler yaparsam, zayflayabilirim. Her an su soruyu soruyorum: "Buna ihtiyacm var m, gercekten onu yemeyi istiyor muyum? Eger yemek yemek istemiyorsanz, yemek yiyebileceginiz bir yere gitmeyin. Sosyal zorunluluk olarak, bir partiye gidiyorsunuz, ne yiyeceginizi de planlayn Eger bir ack bufe ile yuz yuze iseniz, hemen salata bolumune gidin ve tabagnz salatayla doldurun. Ikinci kez gittiginizde kendinizi tok hissedeceksiniz ve daha fazla kontrol edebileceksiniz. Her zaman olculu olun. Porsiyonlarnz kucuk olsun. Bol sebze, Az yag, Bardak bardak su... . Yemege baslamadan once bir bardak su icin ve bu srada dusunun, "Su anda yemek yiyorum ama hedefledigim kilodan uzaklasyorum." Kendi kendinizle yapacagnz tartsmalar ise yarayacak. Bilincli bir sekilde yemek yiyin. Yavas olun. Agznza goturdugunuz her lokmaya dikkat edin. Her yemekten sonra disleriniz frcalayn. Agznzdaki temizlik duygusu sizin bir kac saat ackmanz engelliyor. Yediklerimiz nasl harcanr? 3 dilim ekmek 79 dakika yuruyus veya 45 dakika ev temizligi Kasarl tost 18 dakika jimnastik veya 11 dakika ip atlama 100 gr. pastrma 125 dakika kayak veya 36 dakika ev temizligi 1 kase mercimek corbas 44 dakika yuruyus veya 12 dakika ip atlama 1 tabak patlcan musakka 28 dakika jimnastik veya 36 dakika ev temizligi 1 cheesburger 65 dakika jimnastik 39 dakika ip atlama 1 tabak zeytinyagl barbunya 160 dakika kayak veya 80 dakika yuruyus 1 adet muz 25 dakika yuruyus veya 50 dakika kayak 1 dilim uzumlu kek 17 dakika jimnastik veya 22 dakika ev temizligi Gunluk kalori hesab Herkesin gunluk belirli bir kaloriye ihtiyac vardr. Bu konuda asagdaki tablodan faydalanabilirsiniz. Yaptgnz aktiviteye gore, vucut agrlgnz belirtilen sayyla carpn, ckan say almanz gereken kaloriyi gosterecektir. AKTIVITE ERKEKLER ICIN KADINLAR iCIN Hafif Agrlk x 37 Agrlk x 35 Orta Agrlk x 42 Agrlk x 37 Yogun Agrlk x 51 Agrlk x 44 Herkesin gunluk belirli bir kaloriye ihtiyac vardr. Bu konuda asagdaki tablodan faydalanabilirsiniz. Yaptgnz aktiviteye gore, vucut agrlgnz belirtilen sayyla carpn, ckan say almanz gereken kaloriyi gosterecektir.