Patates Yemeklerinin Püf Noktaları

burcu

Member
Patates kızartmanın püf noktalarını bilmek lezzetli bir menü oluşturmanızda etkili olur. Yapacağınız haşlamamı, püremi yoksa kızartmamı olacak. Sofralarımızdan eksik olmayan patates hakkında püf noktalar daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. İşinizi kolaylaştırdığı gibi hazırladığınız yiyecekler lezzet katacaktır.

Patates yemeği ile çok uğraşıyorsanız ve soymak zor geliyorsa bulaşık teli ile ovmanız durumunda hemen soyulmuş olacaktır.

Patates haşlarken vitaminlerinin kaybolmasından şikayetçiyseniz eğer o zaman suyun içine bir kaşık margarin oyun ve vitaminlerinin kaybolmasını önleyiniz.

Patatesleriniz fazla geldiyse eğer saklayacaksanız kararmasına karşılık bir suyun içine biraz tuz ilave edin ve öyle saklayınız.

Patateslerinizin daha lezzetli kızarmasını istiyorsanız eğer o zaman soyup yıkadıktan sonra kuruladıktan sonra kızartmaya başlayınız.

Lezzetli bir patates sizi mutlu edebilir. Elinizin lezzetli ile inanılmaz bir tada ulaşabileceksiniz. Patateslerinizi yerken tadına doyum olmayacak bir lezzeti tatmış olacaksınız. Patates kızartması oldukça beğenilen ürünlerden olup asla reddetmemelisiniz. Püf noktaları sayesinde patates hakkında bütün bilgilere sahip olabilirsiniz.